Těhotenství znamená pro každou ženu množství fyziologických, hormonálních a emocionálních změn. Některé ženy si toto krásné období užívají bez sebemenších obtíží, jiné celé své těhotenství stráví na lůžku. Jak těchto devět měsíců prožívají a vnímají ženy po IVF?
Sztuczne zapłodnienie. Jak przebiega?
Od każdej kobiety przechodzącej IVF (in vitro) po hormonalnej stymulacji jajników (lub w ich naturalnym cyklu) są pobierane komórki jajowe, które przy użyciu odpowiedniej metody (ICSI, PICSI i innej) są zapładniane plemnikami partnera – powstają zarodki. Zarodki te następnie są nadzorowane przez embriologów w laboratorium. Gdy tylko zarodki osiągną właściwy etap rozwoju, to znaczy rozwiną się do stadium blastocysty (5-6 dni po zapłodnieniu), wykonuje się biopsję (pobranie kilku komórek zarodka), a zarodki są zamrażane. Pobrane komórki są następnie badane za pomocą narzędzia MiSeq, które poprzez skanowanie tysięcy segmentów DNA pozwala wykryć mutacje genetyczne. Najbardziej obiecujące zarodek o normalnej liczbie chromosomów będzie można przetransferować w następującym cyklu.
Ciąża. Dwie kreseczki na teście i nie jestem w ciąży?
Co miesiąc nawet przez kilka lat na Twoim teście ciążowym ciągle pojawia się tylko jedna kreska. Co miesiąc przeżywasz z tego powodu wiele nieszczęśliwych dni i przepłakanych nocy. Po zakończeniu sztucznego zapłodnienia masz nadzieję, że w końcu teraz mogłoby się udać i nie możesz doczekać się chwili, kiedy nadejdzie właściwy czas, aby wykonać test ciążowy.
Będzie to dla Ciebie z pewnością trudne, ale postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza i wykonaj test nie szybciej niż 10. dnia po transferze. Dzięki lekom stosowanym do wywołania owulacji, Twój test może być fałszywie dodatni, co może Ci zapewnić tylko kolejne rozczarowanie.
„Ciąża po IVF jest szczególna, nie różni się od klasycznej (przynajmniej tak myślę), ale szczególne było w jej trakcie odczucie, że od początku wiedzieliśmy, że gdzieś poza ciałem rozwija się nasze dziecko/dzieci. Ponadto od umieszczenia zarodka w macicy wiedzieliśmy, że gdzieś tam jest i czekaliśmy jedynie, by zobaczyć, czy się zagnieździ. Czekanie na 14. dzień po transferze było jak 14 najdłuższych dni w moim życiu. Trudno opisać radość, kiedy po raz pierwszy w swoim życiu na swoim teście zobaczyłam dwie kreski. Czekałam z napięciem na każde badanie, czy wszystko będzie w porządku… Było. Odczuwałam i nadal odczuwam wdzięczność za wynik, za wiedzę wszystkich specjalistów, dzięki którym mamy naszego syna.“ – Lenka
Negatywny lub pozytywny wynik testu – co dalej?
Po 14 dniach od transferu zarodka, niezależnie od tego, czy test jest negatywny czy pozytywny, lekarz zleca badanie poziomu hormonu hCG we krwi i wykonuje badanie USG. Wysoki poziom tego hormonu i widoczny pęcherzyk ciążowy na USG potwierdzi ciążę. Badanie ultrasonograficzne należy powtórzyć w ciągu następnych 14 dni. Jeśli przy kolejnej kontroli dziecko rozwija się prawidłowo i zostanie potwierdzona akcja serca, pacjentka jest przekazywana pod opiekę swojego ginekologa.
Przed ciążą i na jej początku należy stosować leki przyjmowane również podczas cyklu IVF, np. gestageny. Dzięki temu błona śluzowa macicy będzie najlepiej przygotowana do transferu zarodka, a także zapobiegnie przedwczesnemu porodowi.
Negatywne myśli trzeba odłożyć na bok. Staraj cieszyć się ciążą.
Kobiecie, która ma za sobą kilka poronień lub kobiecie, która stara się o dziecko nawet przez 10 lat, bardzo trudno jest traktować wszystko co związane z ciążą z dystansem. Chce, aby całe 9 miesięcy przebiegło spokojnie, ale strach przed tym, że coś się wydarzy, jest często silniejszy.
„Tak jak u każdej przyszłej mamy, tak i we mnie mieszały się różne odczucia i emocje, obawiałam się, czy z naszym dzieckiem będzie wszystko w porządku. Ale kiedy po raz pierwszy zobaczyłem naszą Krystynkę na USG i usłyszałam bicie jej serca, jakoś tak wiedziałam, że wszystko będzie dobrze“ – Míša
Jak przebiega ciąża po IVF?
Ciąża po IVF nie różni się znacząco od tej „klasycznej”. Postaraj się więc odepchnąć od siebie wszystkie negatywne myśli i nie bój się rozmawiać o nich z partnerem i rodziną lub poszukać pomocy u psychologa. W pozbyciu się negatywnych uczuć może pomóc także medycyna alternatywna – na przykład biorezonans BICOM, zioła czy akupunktura. Metody te są często stosowane przed samym transferem zarodka.