MOON to zaawansowana metoda mikroskopowa służąca do szczegółowego badania dojrzałości oocytów (komórek jajowych). Ocena dojrzałości oocytu za pomocą tej techniki jest nieinwazyjna i nie ma negatywnego wpływu na żywe komórki.
Podczas tego badania embriolog ogląda komórki pod mikroskopem przy użyciu światła spolaryzowanego. Umożliwia to zobaczenie wrzeciona podziałowego wewnątrz komórki, które nie jest widoczne w normalnym mikroskopie świetlnym. Wrzeciono podziałowe jest organellą, która kontroluje podział komórki i decyduje o tym, czy i kiedy komórka jajowa jest w stanie przyjąć plemnik i rozpocząć tworzenie i rozwój zarodka.
Celem jest zatem określenie najkorzystniejszego momentu na przeprowadzenie zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem (ICSI), tj. momentu, w którym zarodek ma największe szanse na pomyślne uformowanie się.
Dla kogo ta metoda jest odpowiednia?
Metoda ta jest szczególnie przydatna dla kobiet, u których całkowita liczba uzyskanych komórek jajowych jest niska (5 lub mniej) lub u kobiet, u których liczba dojrzałych komórek jajowych jest niska. Ponadto metoda ta jest zalecana dla kobiet w wyższym wieku rozrodczym (powyżej 40 lat), u których proces dojrzewania komórek jest zazwyczaj wolniejszy.