Dlaczego warto zdecydować się na zamrożenie nasienia?
- Nieprawidłowe wyniki spermiogramu,
- niedawno postawiona diagnoza nowotworu,
- siedzący tryb życia lub praca o podwyższonym ryzyku,
- niezdrowy styl życia,
- uprawianie niebezpiecznych sportów,
- odłożenie rodzicielstwa,
- zabezpieczenie płodności – profilaktyka.
W jakim wieku zamrozić nasienie?
Idealnym rozwiązaniem jest jak najszybsze zamrożenie plemników, najlepiej przed 35 rokiem życia, kiedy zaczynają one tracić na ilości i jakości.
W jaki sposób przechowujemy nasienie?
W celu zachowania nasienia stosuje się kriokonserwację. Przechowuje się je zamrożone w ciekłym azocie w temperaturze -196°C w specjalnych zasobnikach. Wcześniej stosowana metoda powolnego zamrażania została obecnie zastąpiona witryfikacją, w której temperatura jest natychmiast gwałtownie obniżana. W przeciwieństwie do powolnego zamrażania, w tym procesie nie powstają kryształki lodu, które mogłyby uszkodzić komórki.
Jak długo można przechowywać nasienie?
Nasienie zamrożone metodą witryfikacji mogą być przechowywane przez kilkadziesiąt lat. Kiedy nadejdzie odpowiedni czas, można je bardzo łatwo rozmrozić i wykorzystać.
Jak przebiega pobranie nasienia?
Nasienie jest pobierane po 2-3 dniach abstynencji seksualnej. Oddanie nasienia odbywa się w pokoju pobrań poprzez masturbację do sterylnego pojemnika i musi być przekazane do laboratorium osobiście przez mężczyznę, do którego należy próbka. W przypadku, gdy pobranie nasienia w pokoju pobrań nie jest dla pacjenta komfortowe, może towarzyszyć mu partnerka lub, po uprzednim uzgodnieniu, można przynieść próbkę z domu w oznaczonym, sterylnym pojemniku wydanym przez klinikę.